Nazywam się Magda i od trzech miesięcy jestem wolontariuszką Fundacji Instytut Innowacji w organizacji KEY – Innovation in Culture, Education and Youth w Limassol (Cypr). Mój EVS potrwa jeszcze trzy miesiące, a skoro mam już za sobą połowę, choć nie wiem tak naprawdę kiedy to zleciało, postanowiłam opisać czym się tu zajmujemy i jak nasz projekt wygląda.

O wolontariacie europejskim myślałam dość długo, w końcu rzuciłam wszystko po to by spędzić pół roku na wyspie Afrodyty, i muszę przyznać, że była to jedna z najlepszych decyzji jakie podjęłam w życiu.

WOLONTARIUSZE

Mieszkam razem z trzema innymi wolontariuszami: Fanny z Francji, Anetą z Czech i Giuseppe z Włoch i mogę śmiało powiedzieć, że tworzymy razem niepowtarzalny wielokulturowy zespół, dogadując się i uzupełniając wzajemnie. Giuseppe jest specjalistą od włoskich potraw i można się od niego nauczyć m.in. jak przygotować prawdziwy makaron do spaghetti. Z Anetą często rozmawiamy w swoich ojczystych językach i dzięki temu wiem już, że w Czechach na obiad mamy zamiast zupy – polevke, chodzimy do sklepu (piwnicy) po brambore (ziemniaki), a latem jemy zmrzline (lody). Z Fanny tańczymy kankana, śpiewając piosenki Edith Piaf.

CO ROBIMY NA CO DZIEŃ?

Otóż każdy z wolontariuszy ma swój własny projekt, dodatkowo jesteśmy odpowiedzialni za organizację i koordynację wydarzeń kulturalnych, eventów, spotkań i pracę na rzecz organizacji charytatywnej.

Jeśli chodzi o nasze projekty, ja prowadzę kurs języka rosyjskiego dla początkujących, z Anetą – studentką fotografii wspólnie odkrywamy tajniki tej sztuki w trakcie jej warsztatów fotograficznych. Fanny z kolei organizuje zajęcia teatralne bogate w improwizacje zbiorowe, scenki na zadany temat i ćwiczenia relaksacji i koncentracji, zaś Pepe jako absolwent stosunków międzynarodowych prowadzi dyskusje historyczno-kulturowe, dotyczące w głównej mierze podziału Cypru i jego znaczenia na forum Europy i innych kontynentów.

Dodatkowo, raz w tygodniu mamy swoją audycję w rozgłośni radiowej w studenckim Cut Radio, dzięki czemu możemy zapoznać się nie tylko z obsługą sprzętu i wyposażeniem studia, ale przede wszystkim z pracą spikera radiowego. W trakcie czasu spędzonego na antenie nauczyłam się jak operować głosem, prowadzić wywiady z naszymi gośćmi, przygotowywać plan działania i schematy rozmów, poznałam też bogaty świat dźwięków.

W naszym programie mamy też cotygodniowe noce filmowe. Wspólnie oglądamy wybrany film, a na koniec często toczymy dyskusje i interpretujemy jego wątki, zakończenie. Przygotowując krótkie notki do nocy filmowych odkryłam wiele filmów kina francuskiego, reżyserów i aktorów.

Zarządzamy także mediami społecznościowymi (facebook: @ngo.key.cy), organizacją wydarzeń kulturalnych, jak choćby SOUP EVENT, podczas którego każdy wolontariusz przygotowuje zupę ze swojego kraju, jej historię i tradycje z nią związane a następnie prezentuje swoją potrawę, czy LANGUAGE EXCHANGE – spotkania z przedstawicielami innych narodowości, praktykowanie jednego z ośmiu języków obcych, poznawanie nowych ludzi i ich kultury z gwarancją dobrej zabawy!

Podsumowując, wyjazd na wolontariat europejski to świetna okazja do osobistego rozwoju, i choć trzeba być także przygotowanym na pewne trudności, jest to niepowtarzalne doświadczenie, możliwość zetknięcia się z zupełnie inną kulturą, praktyka języka obcego 24/7, podróżowanie i trwałe przyjaźnie.