10. EKRAN Toronto Polish Film Festival, 5-11 listopada 2018 r., pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Toronto, współfinansowany przez Senat RP, w ramach programu „Pomoc dla Polonii i Polaków za granicą w 2018 r. Celem imprezy jest prezentacja polskiej kinematografii wśród kanadyjskiej widowni oraz promocja polskich filmowców w Kanadzie.
W ciągu siedmiu dni trwania festiwalu będą zaprezentowane współczesne polskie filmy, które brały między innymi udział w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni, jak również filmy można niezależnie nadsyłać na festiwal poprzez uaktywnioną w zeszłym roku platformę Film Freeway. Zgodnie z formułą imprezy festiwal nie ogranicza się jedynie do filmów wyprodukowanych w Polsce. Do programu włączane są anglojęzyczne filmy kanadyjskie, których autorami są polscy twórcy na co dzień mieszkający i realizujący projekty filmowe w Kanadzie.
Program Festiwalu składa się z trzech sekcji: filmów fabularnych pełnometrażowych, filmów fabularnych krótkometrażowych oraz filmów dokumentalnych. Filmy fabularne pełnometrażowe biorą udział w konkursie o Najlepszy Film. Filmy co roku ocenia Jury składające się z przedstawicieli kanadyjskiej branży filmowej. Dodatkowo widzowie mają szansę głosować na swój ulubiony film przyznając nagrodę publiczności. Po pokazach filmowych odbywają się sesje Q&A, czyli spotkania z twórcami, podczas których widzowie oraz moderator zadają pytania dotyczące zaprezentowanego filmu oraz bieżącej działalności danego twórcy. Jest to ciekawe uzupełnienie programu Festiwalu. Co roku Toronto Polish Film Festival odwiedza przynajmniej jeden przedstawiciel prezentowanych filmów z Polski. W 2018 Ekran Toronto Polish Film Festival wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Konsulatem RP w Toronto będzie organizował specjalny przegląd filmów o niekwestionowanej wartości artystycznej i historycznej, podejmujące tematykę walki o wolność, żeby upamiętnić 100 lecie Niepodległości Polski. Program wyselekcjonowanych 10 filmów będzie podrożował po Kanadzie. Pokazy zaplanowane są między innymi w Toronto, Mississauga, Ottawa, Montreal, Vancouver, Winnipeg, Calgary.