Zachęcamy do zapoznania się z PUBLIKACJĄ „BEST PRACTICE” przygotowaną przez naszych wolontariuszy (link) 

W ramach Wolontariatu Europejskiego finansowanego z programu Erasmus Plus Fundacja Instytut Innowacji we współpracy z Fundacją Inkubator Innowacji gości 3 wolontariuszy: 23 – letnią Ellę z Wielkiej Brytanii, 24 – letniego Francois z Francji, 22 – letniego Geoffrey’a z Francji, 18 – letniego Oskara z Niemiec, 23 – letnią Miriam z HiszpaniiWolontariusze będą aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności do końca 2016 roku.

Nasi wolontariusze:

Ella ma 23 lata i pochodzi z małego miasteczka położonego na południu Anglii. Studiowała antropologię, w ramach praktyk spędziła rok w Australii. Od tamtej pory jest wolontariuszką, odbywa staże oraz pomaga organizacjom charytatywnym, pracuje również w obozie dla uchodźców. Ella szczególnie interesuje się problemami, które napotykają zmarginalizowane społeczności, praca z migrantami i uchodźcami daje jej niepowtarzalny wgląd w sytuację tych osób w Polsce. Ella z pochodzenia jest w połowie Polką dlatego była szczególnie zainteresowana przyjazdem do naszego kraju aby poznać naszą kulturę! Dodatkowo Ella lubi wspinaczki, pływanie, koncerty i grę na gitarze.

Francois pochodzi z Le mans we Francji, ma 24 lata. Uzyskał tytuł technika na najwyższym poziomie w szkole biznesu. Swoją pracą dąży do poprawy aspektów kulturowych i społecznych. Jest bardzo ciekawy i zawsze szuka nowych rozwiązań. Francois postanowił przyłączyć się do Fundacji Instytut Innowacji już w lutym, kiedy przyjechał do Polski w odwiedziny, uznał wtedy że czuję się tu jak w domu. Według Francois, kultura polska jest bliźniacza z wartościami które sam wyznaje: życzliwość, szacunek i chęć dzielenia się.

Oskar pochodzi z Lipska. Pasją Oskara jest matematyka, umie również grać na gitarze. Dzięki swojemu młodemu wiekowi szybko nawiązał świetny, bezpośredni kontakt z uczniami gimnazjum nr 1 w Konstancinie oraz uczestnikami projektu „Młodzi o Warszawie”. Oskar uczestniczy również w spotkaniach w Klubie Seniora, podczas których prowadzi konwersacje w języku niemieckim.

Geoffrey jest zafascynowany Polską, spędził kilka miesięcy w Olsztynie, gdzie współpracował z lokalną administracją oraz miesiąc na intensywnym kursie j. polskiego w Krakowie. Geoffrey skończył studia licencjackie w zakresie zarządzania kadrami, obecnie jest w trakcie studiów na kierunku „Przedsiębiorczość i Innowacje” na Uniwersytecie we Francji. Geoffrey chętnie poprowadzi zajęcia z języka francuskiego, dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz konsultacje dla młodych przedsiębiorców w zakresie opracowania biznes planu.

Miriam ma 23 lata i studiuje inżynierię chemiczną oraz mediacje. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii. Ma doświadczenie w organizowaniu warsztatów dla dzieci, jej pasją jest teatr. Chętnie poprowadzi zajęcia z języka hiszpańskiego, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Głównym zadaniem wolontariuszy jest bezpłatne prowadzenie kursów języka francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego oraz organizacja imprez kulturalnych i edukacyjnych, skierowanych do migrantów oraz mieszkańców Warszawy i okolic, a także wspieranie bieżącej działalności fundacji Instytut Innowacji i fundacji Inkubator Innowacji. Wolontariusze przyjechali do Warszawy w połowie stycznia br., ale zaangażowali się już w wiele działalności i projektów społecznych:

  • Wolontariusze uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego i niemieckiego w szkole podstawowej nr 1 w Konstancinie Jeziornie, gdzie prezentowali swoje kraje, powadzili konwersacje i zdobywali doświadczenie w nauczaniu języków obcych.
  • W czasie ferii wolontariusze aktywnie działali w Konstancińskim Domu Kultury, gdzie w ramach programu „Zima w mieście” grali w gry planszowe z dziećmi i prowadzili konwersacje w języku angielskim.
  • Wolontariusze zaangażowali się w realizację konkursu filmowego „Młodzi o Warszawie”, aktywnie uczestniczyli w warsztatach filmowych i wspierają zespół fundacji w realizacji filmów promujących Warszawę.
  • Wolontariusze wspierają również fundację w prowadzeniu projektu „Recyklingu zabawek”. Recycling zabawek prowadzony w Centrum Handlowym Arkadia, gdzie zbieramy niepotrzebne zabawki, naprawiamy je, a następnie przekazujemy potrzebującym dzieciom w Polsce i za granicą. Wolontariusze prowadzą zajęcia edukacyjne o recyklingu w szkołach oraz w Centrum Handlowym Arkadia. Uczą jak można wykorzystać różne materiały i zrobić kreatywną zabawkę z niepotrzebnych przedmiotów lub opakowań, a także naprawić starą zabawkę i dać jej „drugie życie”. Sprawdź aktualny grafik zajęć prowadzony w Arkadii na naszej stronie. Jeśli chcesz, aby bezpłatne zajęcia odbyły się w Twojej szkole, skontaktuj się z nami: kamila@kaszkiel.pl tel.: 503 012 957
  • Aktualnie wolontariusze prowadzą również bezpłatne lekcje języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego dla migrantów.
  • Obecnie wolontariusze pracują również nad przygotowaniem imprez integracyjnych promujących kulturę Francji, Hiszpanii i Niemiec. Więcej informacji wkrótce!