Dzieci i młodzież wcielą się w rolę scenarzystów filmowych!

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają okazję sprawdzić się w roli młodych geologów i scenarzystów filmowych. Właśnie ruszyła II edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-filmowego „Młodzi o łupkach”.

Konkurs filmowy „Młodzi o Polsce”

Fundacja Instytut Innowacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz polonijnym portalem – Dobra Polska Szkoła zrealizowała projekt „Młodzi o Polsce” dedykowany polonijnej młodzieży szkolnej w USA. W ramach projektu młodzież została zaproszona do udziału w warsztatach filmowych oraz konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu fabularnego promującego Polskę. Najlepsza praca została zrealizowana w Polsce przy udziale profesjonalnej ekipy filmowej na podstawie scenariusza zwyciężczyni konkursu „Młodzi o Polsce”, 14 letniej Gabrieli Zanko z Nowego Jorku. Zwycięski scenariusz opowiada o przyjaźni, która spotyka młodych ludzi w niespodziewanym dla nich czasie i miejscu. Wspólne wakacje stają się czasem wielu ciekawych przygód i zabawy oraz poznawania jednych z najpiękniejszych miejsc Polski. Dzięki współpracy z Miastem Ełk, część zdjęć została zrealizowana na Mazurach.

Premiera już we wrześniu!

Konkurs geologiczno – filmowy „Młodzi o łupkach”

Przedmiotem konkursu było opracowanie scenariusza na film krótkometrażowy (do 10 min) na temat gazu z łupków (aspekty geologiczne, środowiskowe, społeczne). Uczestnicy mieli dowolność w opracowaniu historii (film dokumentalny, przyrodniczy, obyczajowy, komedia, kryminał itp.). Celem konkursu, oprócz rozwoju umiejętności kreatywnych, było zwiększenie zainteresowania młodzieży szkolnej procesami związanymi z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu z łupków w Polsce, a także wzrost wiedzy uczniów na temat szans i zagrożeń z tym związanych. Autorzy najlepszych 15 prac wzięli udział w dwudniowych warsztatach dotyczących produkcji filmowej oraz wydobycia gazu. Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu w 2014 i 2015 roku. Projekt jest finansowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwo Instytut Badawczy.

W 2015 roku konkurs wygrała Elżbieta Basowa, uczennica Liceum Polonijnego im. Św Stanisława Kostki. Film opowiada historię Andrzeja, który bardzo lubi swoją koleżankę z klasy Wandę i chciałby się z nią umówić. Dziewczyna stawia jeden warunek: Andrzej musi zająć I miejsce w konkursie geologicznym. Chłopak jest załamany, ponieważ nauka nie jest jego mocną stroną. Gdy siedzi na przystanku tramwajowym, nagle otrzymuje nieoczekiwaną pomoc.

PREMIERA WKRÓTCE!